Az egyik legizgalmasabb életű magyar író, költő. Az első női alkotó a magyar irodalomban, aki az írásból kereste kenyerét. Erdős Renée vagy eredeti néven Ehrental Regina, tizenhét évig élt Rákoshegyen. Egykori otthona, ma múzeum.
Felvidéken, Érseklélen sokgyermekes szegény magyar zsidó családban született 1879. május 7-én. Tanult Győrben, Budapesten, színésznőnek készült. Ám tanulmányait megszakította, első verseivel, a női lélek merész ábrázolójaként mutatkozott be, de nem a tartózkodó leányi báj, hanem a nő szerelmi vágy megéneklésével aratott sikert és keltett haragot. Regényeit némelyek titokban olvasták.
Költészete Ady Endrére is hatást gyakorolt, akárcsak Bródy Sándorra, akinek évekig a szeretője volt. A családos – és csapodár – Bródyval való szakítása után egy olaszországi kolostorba vonult vissza, miután katolikus hitre tért. Ezt követően írásaira a misztikus erotikus atmoszféra volt jellemző. 1913-ban feleségül ment Fülep Lajos művészettörténészhez, akitől két gyereke született, 1918-ban elváltak.
1927-1944-ig Rákoshegyen lakott. Egykori lakóháza, az Erdős Renée Ház ma kiállítóterem és helytörténeti gyűjteménynek ad otthont.
Alap szöveg-fotó: wikipedia.hu, www.ib.hu
További infó: https://www.erdosreneehaz.hu/