1912 telén Budapest művészvilága lázban égett, ugyanis a fővárosban a világhíres Cári Orosz Balettegyüttes tartott előadásokat, benne Vaclav Fomics Nyizsinszkij táncossal.
Az Egy faun délutánja című előadás és annak nyílt erotikája mind a párizsi, mind a magyar közönséget megbotránkoztatta. Napjainkban Grecsó Zoltán táncművész, koreográfus, a Willany Leó Improvizációs Táncszínház vezetője egy új és szokatlan fogalmazásmóddal kívánja a hírhedt előadást színpadra vinni idén is a Szkéné Színházban január 15-én. Zenei, költői és mitikus világ, valós-és fiktív síkok keverednek a darabban, a dramaturgiát a biográfiai elemek reflexiója, a skizofrénia felől formálódó valóságérzékelés alakítja.
A zenekari költeményt Mallarmé verse ihlette, Grecsó Zoltán pedig a zenekari költeményre készült balettelőadás mögött húzódó életrajzi és narratív párhuzamot elemzi. A zenei narratíva szerint az ifjú Faun, amint felfedezi önmagát és szexualitását, a vágyak és a zsongító álom kábulatában a természet mindenségének birtokosaként éli meg önmagát. Nyizsinszkijnek, a “táncosok királyának” személyiségére azonban kezdetektől rányomta a bélyegét, hogy sikereit kivételes tehetségén túl szeretője és egyben munkaadója, Szergej Gyagilev szerepének tulajdonította. A koreográfia a megbomló elme csapongásait, az identitásvesztés folyamatát a Faun-történetre rímelteti: összemosva a delíriumos álom és a szétfutó gondolatfolyam állapotát, s egyúttal az egyszerre isteni és emberi öndefiniálás élményét.
Koreográfus:
Előadók:
- Valencia James
- Rusu Andor
Alkotók:
- Bertók Andrea
- Gothár Márton
- Halasi Dániel
- Zelenka Nóra
- Zsalakovics Anikó
Életrajzi adalék a darabhoz:
1913-ban Nyizsinszkij feleségül vette Márkus Emília színművésznő lányát, Pulszky Romolát, akivel 1918-1945-ig Budapesten a hűvösvölgyi Márkus-villában éltek.
„Nyizsinszkij megháborodott. Pulszky Romola mindent megtett a férje érdekében, Svájcban, egy St. Moritz-i intézetben ápoltatta, fellépéseket igyekezett szervezni neki, könyveket írt róla, beutazta a világot előadásokat tartani a táncos művészetéről. Egyik lányuk, Nyizsinszkij-Márkus Tamara, és unokájuk Kinga Nijinsky Gaspers is színész lett.”
Ajánló:
Szkéné Színház:
1111 Budapest, Műegyetem rkp. 3., K épület, II.emelet
Jegy/info: https://www.szkene.hu/hu/jegyek/online.html
Fotók: Szkéné, Grecsó Zoltán