5.4 C
Budapest
csütörtök, november 21, 2024
Home Egyéb Vígszínház – Csupa remekmű

Vígszínház – Csupa remekmű

0
Vígszínház – Csupa remekmű
Fotó: Vígszínház

Kezdődik az évad a Vígszínházban: az idén 12 bemutatót, köztük Bulgakov, Shakespeare, Brecht, Goldoni, Molnár Ferenc és Spiró György műveit láthatja a közönség. A Vígszínház programjaival idén is csatlakozik helyi és országos tematikus napokhoz, gyerekelőadásokat és fiataloknak szóló foglalkozásokat is tartanak. Szeptember 20-án megrendezik a VÍGnapot, a Színházak éjszakájával egybekötve, 21-én pedig megünneplik a magyar dráma napját.

Vígszínház – Csupa remekmű
Vígszínház – Csupa remekmű

Eszenyi Enikő igazgató a színház sajtótájékoztatóján elmondta, hogy szeptember-októberben hat bemutatóval indul az évad, amelyben csupa remekművet tűznek műsorra.

Elmondta: miközben általános trend, hogy a nagyszínházak a könnyű műfaj felé fordulnak, addig a Vígszínház elkötelezett abban, hogy továbbra is a magyar és a világirodalom remekműveit tárja a nézők elé. „Továbbra is ápoljuk tradícióinkat és keressük az újat” – fogalmazott, hozzátéve, hogy a kortárs darabok bemutatása is feladatuk.

Kiemelte: az évad elején két előadással az első világháború kitörésének 100. évfordulójára emlékeznek. A nagyszínpadon, a magyar dal napján a Ha majd egyszer mindenki visszajön… című produkciót tűzik műsorra, októberben pedig a Robert Wilson rendezte 1914-et láthatja a közönség.

Külföldi színházakkal közös munka

A szezonban nemzetközi sikereket is elért rendezők dolgoznak a színházban: Marton László, Michal Docekal, Alföldi Róbert, Bodó Viktor, Gothár Péter, Valló Péter és Robert Wilson rendezése is látható lesz.

A Cseh és a Szlovák Nemzeti Színházzal közös produkcióban készült 1914 magyarországi premierjét október 15-én tartják. Az előadás fővédnöke Balog Zoltán miniszter, a darabot a CAFe Budapest kortárs művészeti fesztivál keretében mutatják be. Októberben 3 alkalommal játsszák, majd legközelebb 2015 áprilisában lesz újra látható.

Meghívására Robert Wilson is Budapestre látogat, és jövő áprilisban a Vígszínházban kétrészes szakmai előadást tart, amely a közönség számára is nyitott lesz.

A színház nemzetközi kapcsolatai bővülnek. Októberben egy szentpétervári társulat, a Vera Komisszarzsevszkaja színésznőről elnevezett színház érkezik vendégjátékra, míg tavasszal a Vígszínház játssza a Mikvét Szentpéterváron. Októberben a Toldi című előadás a pozsonyi Astorka Fesztiválon vesz részt. A kolozsvári Interferenciák Fesztiválra pedig meghívták a Jóembert keresünk című produkciót.

A napokban A revizor című előadással a 22. Pilseni Nemzetközi Színházi Fesztiválon szerepelt a Vígszínház: a produkcióval nyitották meg Pilsen új színházépületét, a Nové divadlót, ahol a társulatnak nagy sikere volt.

Nagyszínpad

A nagyszínpadon október 12-től látható Bulgakov A Mester és Margarita című műve, Michal Docekal rendezése. Shakespeare Julius Caesar című drámáját Alföldi Róbert állítja színpadra, a premiert december 6-án tartják. Bodó Viktor rendezésében láthatja a közönség márciustól Bertolt Brecht és Kurt Weill Koldusopera című művét, a Szputnyik Hajózási Társasággal közös produkcióként.

Pesti Színház

A Pesti Színházban pénteken David Eldridge Az ünnep című művéből készült előadás felújított változatát, Eszenyi Enikő rendezését mutatják be. Spiró György Kvartett című darabját október 10-én tűzik műsorra Marton László rendezésében, aki ötödször állít színpadra Spiró-darabot. Goldoni Két úr szolgája című komédiáját Gothár Péter rendezi, a darab bemutatóját december 7-én tartják. Molnár Ferenc A testőr című művét február 28-án tűzik műsorra Valló Péter rendezésében.

Vígszínház – Csupa remekmű
Vígszínház – Csupa remekmű

Házi Színpad

A Házi Színpadon, ahol három bemutatót terveznek, a fiatalok évada lesz az idei. Elsőként Mátyássy Áron filmrendező, majd a Színház- és Filmművészeti Egyetem két rendező szakos hallgatója, Székely Kriszta és Kovács D. Dániel dolgozik a társulattal. Egy kortárs amerikai darabot, Heather Raffo Fátyol nélkül című művét láthatja a közönség október 11-i bemutatóval, majd decemberben a Polcz Alaine önéletrajzi írása alapján készült Asszony a frontont mutatják be.

Alap: MTI-hír

Previous article Tárkány Művek – MÜPA
Next article Nigéria uralkodói – Néprajzi Múzeum
Dr. Schneider Izabella Marosvásárhelyen, kisiparos családban látta meg a napvilágot. Magát orvos-írónak tartja, de a sajtóban olykor csak modern polihisztorként említik. Orvosi egyetemet végzett és képzőművészeti iskolában grafikusi diplomát szerzett. 32 évig volt orvos, megszámlálhatatlan kiállítás és több mint húsz különböző témájú könyv kötődik nevéhez. "Orvossá váltam és gyógyítottam, de most leginkább festek és írok."